دسته بندی نشده

کلید اضطراری آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

مقدمه

آسانسور از آن دست وسایل می باشد که در هر ساختمانی به عنوان یکی از کاربردی ترین وسایل و تجهیزات شناخته می شود. در آسانسور ها می توان قسمت های بسیار متنوعی را مشاهده کرد که برای ایجاد قابلیت های مختلف قرار داده شده است. احتمال خرابی در هر نوع آسانسوری وجود دارد. این خرابی ها مربوط به قسمت های مختلف بوده و به خوبی می توان از آن ها در حالت های مختلف نیز استفاده نمود. یکی از مهمترین قسمت های به کار رفته در این محصولات کلید اضطراری آسانسور می باشد. در حقیقت این کلید هشدار می تواند به دیگران اطلاع دهد که یک فرد در آسانسور گیر افتاده است.

کارایی و کاربرد های مختلف این کلید آسانسور را می توان به شکل های گوناگون شرح داد. این کلید در تمامی حالت ها فعال بوده و به خوبی می تواند برای افراد داخل آسانسور کارایی داشته باشد. در تمامی آسانسور ها، وجود کلید اضطراری الزامی بوده و بخشی از استاندارد های بیان شده می باشد. طبق قوانین ملی ساختمان در تمامی آسانسور های موجود باید این کلید های اضطراری وجود داشته باشند. ممکن است خرابی در آسانسور ها بنا به دلایل مختلف اتفاق افتد. متداول ترین خرابی در این وسایل مربوط به قطعی برق می باشد.

در تمامی پنل آسانسور موجود می توان کلید اضطراری را به صورت های مختلف در اختیار داشت. برای شناخت بهتر کلید ها برای تمامی افراد، آن ها را با رنگ های خاصی تولید می کنند. علاوه بر رنگ های مختلف در این کلید ها می توان شکل های ظاهری متفاوتی را نیز مشاهده نمود. هرچه ظاهر این کلید ها متفاوت تر باشد راحت تر قابل شناسایی هستند. در برخی اوقات ممکن است حتی آسانسور نیز خراب نشود و تنها فرد داخل کابین دچار مشکل شده باشد، در این حالت این کلید می تواند جان آن فرد را نیز نجات دهد.

 

کلید اضطراری آسانسور و ساختار کلی آن

کلید اضطراری آسانسور از آن دست قسمت ها می باشد که در هر مدل وجود آن ضروری است. علاوه بر کارایی های بسیار زیاد این محصولات می توان تاثیر روانشناسی این قطعات را نیز مشاهده نمود. هرچه کیفیت در این محصولات بالاتر باشد می توانید راحت تر و سریع تر عکس العمل آن را مشاهده کنید. در کلید اضطراری آسانسور باید برخی از اتصالات و سیم کشی ها متفاوت انجام شوند.

 

آیا درباره نمایشگر ال سی دی آسانسور چیزی میدانید؟

 

باید به گونه ای این کلید برنامه ریزی و اجرا شود که در حالت های مختلف خطر، بتواند اعلان را انجام دهد. می توان این اعلان ها را به شکل های مختلف نیز انجام داد. در مورد این تجهیزات، سیم کشی ها باید به گونه ای انجام شوند که در صورت قطع شدن برق نیز به راحتی اعلان ها پخش شوند. در ساختمان های بزرگ این کلید ها را به اتاق های کنترل و نگهبانی متصل می کنند تا در آن جا اعلان ها به صدا در بیایند. نوع و بلندی این اعلان ها را نیز می توان به شکل های مختلف تنظیم نمود.

برای ساختمان های مسکونی و کوچک تر این اعلان ها در هر طبقه معلوم بوده و افراد از آن ها اطلاع پیدا می کنند. یکی از موارد بسیار مهم در آسانسور مربوط به قطع شدن سیستم های مخابراتی می باشد. به دلیل برخی از موارد و عوامل موجود است که در داخل آسانسور ها نمی توان از تلفن های همراه و یا دیگر سیستم های ارتباطی به خوبی استفاده نمود. برای آسانسور ها می توان تا مقدار زمان مشخصی از برق های اضطراری استفاده کرد. باید دقت داشته باشید برق اضطراری تنها می تواند روشنایی داخلی را تامین کرده و برای کلید اضطراری به کار گرفته شود.

کاربرد کلید اضطراری آسانسور

برای کلید اضطراری آسانسور ها می توان کاربرد های گسترده ای را در نظر داشت. درست است که اصلی ترین وظیفه این تجهیزات اعلان خطر برای نجات جان افراد می باشد اما می توان در شرایط مختلف دیگر نیز از آن ها به خوبی استفاده نمود. هرچه کیفیت در این محصولات بالاتر باشد با خطای کمتری عمل می کنند. معمولا کلید های اضطراری در بخش پایینی پنل های کابین به کارگرفته می شوند. این کلید ها را اکثرا با ظاهری متفاوت تولید کرده و نصب می کنند. از کاربرد های دیگر این محصولات می توان به اعلام خطر های مختلف اشاره نمود. در گذشته عملیات نجات افراد به راحتی انجام نشده و سختی بسیار زیادی وجود داشت.

 

این مطلب را هم مطالعه کنید: بهترین راهنمای نصب شستی آسانسور

 

امروزه و با کمک فناوری های به روز می توان در زمانی اندک به بخش های مختلف اعلام کرد که در آسانسور مشکلی پیش آمده است. برای نجات افراد باید ابتدا ترمز های مکانیکی موتور های بالابر را فعال کرده و با چرخ دستی موجود عملیات نجات را انجام داد. در مدل های مختلف موجود می توان حالت های بسیار متنوعی را برای کلید های اضطراری در نظر داشت. هرچه کیفیت در این کلید ها بالاتر باشد قطعا می توان طول عمر های بیشتری را نیز مشاهده کرد. یکی از موارد و مباحث موجود در این محصولات مربوط به سرویس های دوره ای می باشد.

باید به صورت دوره ای و با توجه به نوع و مدل موجود با کمک افراد و مجموعه های متخصص این کلید ها تست شده و در برخی از موارد سرویس و یا تعمیر گردند. عملکرد صحیح این کلید ها می تواند در موارد گوناگون باعث نجات جان افراد شود. کلید اضطراری آسانسور ها را به صورت عمده ای در داخل کابین آسانسور به کار می برند اما در برخی از مدل ها می توان برای طبقات کلید هایی را نیز در کنار شستی احضار قرار داد، هرچند این کار می تواند خطاهایی را در پی داشته باشد.

 

فناوری جدید

امروزه و با توجه به تکنولوژی های روز می توان برای حالت های مختلف از کلید اضطراری آسانسور به راحتی استفاده نمود. این کلید آسانسور ها با داشتن برخی از قابلیت ها می توانند به شما در زمینه های مختلف کمک کنند. جدیدترین سیستم موجود در آسانسور ها برای نجات افراد UPS می باشد. این سیستم با ذخیره انرژی برق می تواند در زمان قطعی به خوبی عمل کند. این سیستم تنها در این حالت کار کرده و برای خرابی های دیگر کاربرد ندارد. به دلیل همین موضوع است که برای خرابی های ناگهانی و متعدد از کلید اضطراری آسانسور استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =